
SCHAUMASAN PREMIUM – megköti a toxinokat, stabilizálja a sertések termelését
2022-09-28
Számos kórokozó mellett a mikotoxinok és az endotoxinok is károsan befolyásolják a sertések egészségét és ezzel együtt a termelést is. A nagyszámú ismert mikotoxin közül a sertéstakarmányozásban legnagyobb jelentőséggel a DON (deoxinivalenol), ZEA (zearalenon), és T2/HT2 toxinok bírnak.
A sertéseknél kialakuló mikotoxinterheltség klinikai tünetek alapján ritkán ismerhető fel, ugyanis kisebb mennyiségek folyamatos felvétele nem vezet a tipikus klinikai tünetek kialakulásához. A betegség lefolyása általában nem specifikus, átlag alatti teljesítmény vagy szétnövő állomány jellemző. A különböző mikotoxinok hatása erősítheti egymást, így az alacsonyabb mennyiségek bevitele esetén is megfigyelhető az állatok teljesítményének lényeges romlása.
Takarmányanalízis – segít felismerni a toxinok jelenlétét
Mivel a mikotoxinok már a szántóföldön képződhetnek, célzott vizsgálatokkal már a betakarításnál képet kaphatunk a különböző gabonák és a kukorica fertőzöttségéről. Extrém szárazság idején a mikotoxinok jelenléte répaszeletben is kimutatható. A takarmányalapanyagok fertőzöttségének ismeretében a pontos képet lehet kapni a helyzet súlyosságáról. A takarmányreceptúrák ennek tükrében történő összeállításával csökkenthető az állatok szervezetét terhelő mikotoxinok mennyisége.
Endotoxinok – plusz terhelés a malacok, a kocák és a hízók szervezetének egyaránt
Amíg a mikotoxinok a takarmányon keresztül jutnak az állatok szervezetébe, addig az endotoxinok közvetlenül a bélben képződnek. Ezek a baktériumok külső sejtfalának alkotói, amik a baktériumok pusztulásakor szabadulnak fel. A bélflóra zavara vagy a szervezet megnövekedett terhelése (pl. fialás) esetén bekövetkezhet a baktériumok tömeges elhalása, ami az endotoxinok fokozott keletkezésével jár. Ez károsítja a bélnyálkahártyát és megterheli a kocák immunrendszerét és anyagcseréjét (1. ábra).
SCHAUMASAN PREMIUM – a tehermentesítés
Ezen a ponton hat a SCHAUMASAN PREMIUM speciális termék. A mikotoxinkötő hatású komponensek megválasztásakor azok egymást kiegészítő hatásának kihasználásán volt a hangsúly. Az anyagcsere tehermentesítését ezen felül a különböző hozzáadott antioxidánsok szabadgyök-kötő hatásával lehet elérni (2. ábra). Ily módon a bélnyálkahártya sérülése elkerülhető illetve támogatható a már sérült részek regenerációja.

