
AMINOTRACE – szerves kötésű mikroelemek innovatív fejlesztése

AMINOTRACE – a SCHAUMANN szerves kötésű mikroelemei a nagy teljesítmény szolgálatában. Kiváló oldhatósággal, optimális mikroelemkoncentrációval, stabil komplexképzéssel valamint nagyfokú biológia hasznosulással emelkednek ki.
A Clausthali Műszaki Egyetem és a Schaumann Kutatás-fejlesztési részlegének (ISF Schaumann) együttműködése során az alábbi mikroelem-glicinátokat és biszlizinátokat fejlesztették ki egészen a gyártási technológiára is kiterjedően:
- réz- glicinát
- cink-glicinát
- mangán-glicinát
- vas-glicinát
- réz-biszlizinát
- cink-biszlizinát
Az alapelv a fejlesztés során a következő volt: jó oldhatóság a termékek kiváló stabilitása mellett.
Az eredmény
- legmagasabb biológia hozzáférhetőség
- a célszövetek hatékony ellátása
- javuló biológia teljesítmény
- csökkent mikroelem kibocsátás

A kiválóan hasznosuló mikroelemeknek köszönhetően jobban teljesít a takarmány is. A speciális hatóanyagoknak köszönhetően általában fokozható az fejlődés, a csontrendszer fejlődése, a születési súly, a tejhozam és a növekedés (1. ábra).
Az Aminotrace javítja a mikroelemek emészthetőségét (2. ábra). Ugyanazon mikroelem-ellátás érhető el ilyen módon, 25-50%-kal kevesebb kiegészítés mellett. Az eredmény a sokkal jobb ellátottság, jelentősen csökkent nehézfém-kibocsátás mellett.
A kocák a csoportos tartás során különösen nagy stressznek vannak kitéve. Az Aminotrace-glicinátok használatának előnyei a körmök egészsége és az általános stabilitás (3.ábra).
A malacnevelés fázisában a kiváló stabilitású, hatékony Aminotrace kulcsszerepet játszik a malacok immunrendszerének támogatásában.
A hízlalás során, az Aminotrace fedezi az állatok táplálóanyagszükségletét és gondoskodik a létfontosságú mikroelemekről. Az eredmény: nagy teljesítmény, jó egészségi állapot és alacsony nehézfém-kiválasztódás (4. ábra).

A szarvasmarhák takarmányozásánál nagyobb akadályt kell leküzdeni a mikroelem-ellátást illetően. Egyrészt, az tömegtakarmányok változatossága, másrészt a bendőben zajló folyamatok miatt. A kérődzőknél általában a mikroelemek –réz, cink, mangán, jód, kobalt és szelén– nem állnak kellő mennyiségben rendelkezésre. A takarmány-kiegészítés ezért különösen fontos. Ezen túlmenően, a más mikroelemekkel létrejövő negatív kölcsönhatásokat is figyelembe kell venni (1.ábra).
A szerves kötésű mikroelemek használatának köszönhetően az ilyen káros kölcsönhatások is jelentősen lecsökkenthetőek. Ezen kívül, a jobb hozzáférhetőségnek köszönhetően az a bevitel is csökkenthető, így a mikroelemek közötti kölcsönhatások mennyisége is kevesebb lesz.
A SCHAUMANN tejpótlóiban is található AMINOTRACE, aminek köszönhetően javul a borjak vitalitása és teljesítménye. Kísérletek igazolják, a borjak napi tömeggyarapodásának 5,7%-kal (réz-biszlizinát) illetve 5,0%-kal (cink-biszlizinát) magasabb értékét a szulfátokkal kiegészített takarmányhoz képest (2. ábra).
Továbbá az AMINOTRACE optimalizálja a termékösszetételt a Rindamin és Rindavit terméksorban.

A mikroelemkiegészítés kulcsfontosságú a baromfifélék fejlődése szempontjából. Az AMINOTRACE alkalmazásával csökkenthető a kiegészítés mennyisége, így csökkenthető a környezeti terhelés.
A hiányos mikroelemellátottság idegrendszeri problémákat, csontfejlődési rendellenességeket, anémiát, és csökkent proteinszintézist okozhat. Az esszenciális aminosavak arányára is figyelemmel kell lenni, ugyanis a kiegyensúlyozatlan lizin-adagolás negatív hatással lehet a gyarapodásra és a teljesítményre.
A réz- illetve cink- biszlizinátokkal a SCHAUMAN-nak sikerült egyesítenie a lizin pozitív hatását és a megfelelő mikroelemellátást. Brojlereken végzett kísérletek bizonyítják, az Aminotrace bisz-lizinátok előnyeit a szulfátokkal szemben. Így növelhető volt a relatív élőtömeg (1. ábra) és csökkenthető a takarmányfelhasználás (2. ábra)