Hívja Üzenet
Termékek a gyakorlatban Szarvasmarhák

Kolosztrum: Új eredmények a borjak életelixírjéről

2021-11-16 
Kalb

A borjak saját specifikus immunitása a születéskor fejeltlen, így az immunrendszernek szüksége van a kolosztrumban található antitestekre. Ez a borjak életének első heteiben a legfontosabb tényező a betegségek leküzdésében és a borjak túlélési esélyeinek javításában. Csupán 2-3 hetesen kezdődik el a borjak saját, aktív immunitásának a fejlődése (1. ábra). Minél erősebb, jobb védelmet ad a passzív immunitás az első néhány napban, hétben, annál hatékonyabb lesz az aktív immunrendszer kialakulása. Ez azt jelenti, hogy a kolosztrum-ellátásnak hosszútávú hatásai vannak a borjak egészségére, életképességére.

Amilyen sokat csak lehet – amilyen gyorsan csak lehet – amilyen jót csak lehet

A jelmondat: a lehető legjobb minőséget, amilyen gyorsan csak lehet. Az ellés és az első fejés között eltelt időben óráról órára csökken a föcstej antitesttartalma. Ezen felül a borjak bélhámja fokozatosan záródik, aminek következtében a nagyméretű immunglobulinok a születés csak után rövid ideig tudnak felszívódni a véráramba.

Emiatt fontos, hogy a kolosztrumot az első négy óra alatt megitassuk a borjakkal. A kolosztrum minőségét az abban jelenlévő antitestek mennyisége határozza meg. Körülbelül 200 g antitest szükséges ahhoz, hogy stabil passzív immunitást lehessen kialakítani a borjakban. Ennek megfelelően, jó kolosztrumminőség mellett (80 g antitest/l) minimum 2,5 litert kell megitatni az állatokkal.

Refraktométer – egyszerű eszköz a föcstej minőségének meghatározásában

A refraktométerrel az immunglobulin-G (IgG) mennyisége -ami föcstejben található antitestek 90%-át teszi ki- egyszerűen meghatározható. A cél kb. 180 g IgG itatása a kolosztrummal, hogy biztosított legyen a 200 g immunglobulin bevitele. Minél alacsonyabb az IgG szint, annál nagyobb mennyiségű föcstejet kell adni a borjaknak (2. ábra). Jó minőségű kolosztrumnál legalább 22 Brix mérhető (3. ábra). Ez 70 g/l IgG tartalomnak felel meg (4. ábra).

Brix-érték meghatározása refraktométerrel

A hülsenbergi gyakorlati telepen kísérlettel bizonyították, hogy vérszérum Brix- értékének meghatározása alkalmas a kolosztrumellátás felmérésére. 44 borjú szérumferhéje (TP) szintjét mérték meg a 2., 5. és 10. napon. Ez egy mennyiségi meghatározása a véráramban keringő antitesteknek. Minél magasabb ez az érték, annál jobb a kolosztrumon keresztüli antitest-ellátottság.

A szérumfehérje meghatározásával párhuzamosan refraktométerrel mértük a szérum Brix-értékét. Nagyfokú korreláció volt kimutatható a két érték között (5. ábra). Ezek alapján tehát a refraktométerrel meghatározható, megfelelő mértékű-e a kolosztrumellátottság.

A 5,2 g/dl szérumfehérje mennyiség az az érték, ami a stabil immunrendszer kialakulása szempontjából megfelelőnek mondható. Ez 8 és 9 közötti Brix- értéknek felel meg. A hülsenbergi eredmények kimutatták, a borjak nagy része a kritikus érték felső hányadában vannak, így elegendő és megfelelő minőségű kolosztrumot kaptak.

Azon állatok esetében, amelyek szérumfehréje-szintje a határérték alatt volt, részletesen elemezni kell ennek okait, és kideríteni, hol lehet optimalizálni a kolosztrumellátást. Ennek részét képezi a kolosztrumitatás időpontjának és mennysiégének felmérése, ugyanúgy, mint a szárazonállók takarmányozásának, az ellési bénulás és a ketózis megelőzősének hatékonysága illetve a stresszmentes ellés biztosítása.
 

A passzív és aktív immunitás alakulása borjaknál
1. ábra: A passzív és aktív immunitás alakulása borjaknál
A szükséges kolosztrum mennyisége
2. ábra: A minimum 180 g IgG bevitel eléréséhez szükséges kolosztrum mennyisége
A kolosztrum minőségének meghatározása a Brix- érték segítségével
3. ábra: A kolosztrum minőségének meghatározása a Brix- érték segítségével
A kolosztrum IgG-tartalma és a mért Brix-érték összefüggése
4- ábra: A kolosztrum IgG-tartalma és a mért Brix-érték összefüggése (Forrás: University of California, 2017)
A borjak vér szérumfehérje mennyisége (Serum TP) és a Brix-érték korrelációja a 2. életnapon.
5: A borjak vér szérumfehérje mennyisége (Serum TP) és a Brix-érték korrelációja a 2. életnapon.
A refraktométer használata
A refraktométer használata