Hívja Üzenet
Menedzsment tippek Menedzsment tippek

Silózási menedzsment - Tippek fűsilózáshoz

2021-01-01 
Häcksler bei der Grasernte

A minőségi tömegtakarmány a gazdaságos tejtermelés alapja. Különösen a jól megválasztott betakarítási időpont. A megkésett betakarítás táplálóanyag-veszteséghez így rosszabb szilázsminőséghez vezet. Emiatt csökken a takarmányfelvétel és a tejtermelés. A SCHAUMANN segít ezek kiküszöbölésében.

Kaszálási időpont és tarlómagasság

Fűfajtól függően kb. 30-45 nappal a 200 °C-os hőösszeg elérése után lehet kaszálni a füveket. A növények magassága is jelzi a kaszálás idejét: 25-40 cm-es magasság esetén már esedékes. Az első és a második kaszálás között maximum 20-25 napnak szabad eltelnie. Az elmúlt évek tapasztalatai mutatják, hogy a második kaszálás sokszor túl későn következik be. Ezekben az esetekben az alapanyag nyersrosstartalma gyakran a 240 g/kg sza maximális érték felett volt (1. ábra).

A minimum 8 cm-es tarlómagasság optimális: az alacsonyabb hozamot, amit a magasabbra állított kasza okoz a lényegesen tisztább szilázsok kompenzálják. A később használt gépek is (pl. rendforgató) tisztábban tudnak így dolgozni. A fű így jobban szárad, jobb a felvétel.

Tipp: fordítsa fel a rendet a kaszálás után. Ha a vágási felületen barnák a szárak, érdemes korrigálni a magasságot.

Fonnyasztás és renden töltött idő

A minél rövidebb fonnyasztás - 28-35% szárazanyag-tartalomig - biztosítja az erjedés optimális lefolyását. A túl nedves alapanyagok erjedése során vajsav képződik, a túl szárazok esetén pedig romlik a tömöríthetőség, így hajlamosabbak a romlásra. 45-50% szárazanyag-tartalom felett nem lehetséges megfelelően tömöríteni az anyagok. A renden tölött időt 24 órába kell maximalizálni ahhoz, hogy el lehessne kerülni az energiaveszteséget. 

Szecskaméret

Az optimális szecskaméret 15-40 mm. Ez a megfelelő tömörítésnek, a silótér optimális kitöltésének és a veszteségek minimalizálásnak a feltétele, Alapvetően elmondható, minél rostosabb és szárazabb az alapanyag, annál rövidebb a szecskaméret.

Silózási adalék

Az erjedés alapvető folyamatai mellett a BONSILAGE silótartósítók különböző működési folyamatok révén támogatják az erjedés optimális lefolyását (2. és 3. ábra). A megfelelő silótartósító kiválasztása nagyon fontos a leendő szilázs minőségének szempontjából. A 4. ábra öt lépésben mutatja be, milyen szempontokat kell figyelembe venni a megfelelő BONSILAGE kiválasztásához.

Tömörítés és silótakarás

Oxigén jelenléte mellett melegedés, ezzel együtt pedig energia- és szárazanyagveszteség lép fel. Minél jobb a szilázs tömörítettsége, annál kevesebb oxigén tud bejutni a szilázsba a silónyitás után.

Az optimális tömörítés feltételei:

  • Max. 15-20 cm rétegvastagság a tömörítés során
  • Min. 2 bar keréknyomás
  • Nem szabad dupla kereket használni
  • Max. 3–4 km/h sebesség
  • Tömörítés a betárolás elejétől fogva

Rögtön a tömörítés befejezése után megfelelően takarni kell a silót: vékony fóliaréteg (vastagsága: 40–50 μ) erre gázbiztos fóliaréteg (vastagság: 150-250 μ), nehezékek és levegőbiztos záróréteg.

Tipp: A fólia vastagsága mellett a gázbiztosság, a nyújthatóság , az UV- és savállóság si fontos minőségi mércék.
 

Silófal

A kitermelés során a vágási felületet a lehető legjobban minimalizálni kell, hogy csökkenteni lehessen a levegővel való érintkezés felületét.

Fűszilázsok - sarokszámok
1. ábra: Silózási menedzsment - Fűszilázs sarokszámok
BONSILAGE SPEED és BONSILAGE FIT
A BONSILAGE SPEED termékek csökkentik az erjedési időt és a veszteségeket, növelik a szilázs energiatartalmát. A BONSILAGE FIT termékek propilén-glikolt termelnek a szilázsban.
BONSILAGE alaptermékek
2. ábra: BONSILAGE termékek optimalizálják az erjedést és stabilizálják a szilázsokat.
A megfelelő silózási adalék
4. ábra: Megfelelő silózási adalék választása öt lépésben